Produse

Produse

Terminalul pentru vehicule electrice
  • Terminalul pentru vehicule electriceTerminalul pentru vehicule electrice
  • Terminalul pentru vehicule electriceTerminalul pentru vehicule electrice
  • Terminalul pentru vehicule electriceTerminalul pentru vehicule electrice

Terminalul pentru vehicule electrice

Terminalele vehiculelor electrice sunt componente metalice de precizie concepute pentru a stabili conexiuni electrice între fire sau între fire și componente electronice. Acestea sunt conectate la fire prin sertizare sau sudură și apoi introduse în carcasele conectorilor corespunzătoare pentru a asigura conexiuni electrice și mecanice fiabile. Qiyiguo Technology este un producător specializat cu sediul în China; salutăm întrebările dumneavoastră.

Dintre miile de componente dintr-un vehicul, terminalele pot fi cele mai mici, dar sunt adesea cele mai multe trecute cu vederea. Cu toate acestea, fiecare conexiune electrică începe și se termină la un terminal. Fie că este vorba de înaltă tensiune circuit al unui pachet de baterii de grup motopropulsor, transmisie de semnal pentru un controler de transmisie electrică sau cablaj distribuție pentru un controler de domeniu al corpului, fiabilitatea contactului terminalului determină în mod direct dacă sistemul electric al vehiculului poate funcționa stabil pe o durată de viață mai mare de 15 ani.

Datele din industrie indică faptul că pentru produsele terminale fără certificare IATF 16949, variația contactului rezistența într-un singur lot poate depăși 30%, făcându-le foarte susceptibile la defecțiuni de supraîncălzire sub condiții de curent ridicat. În plus, atunci când terminalele industriale standard sunt utilizate în vehiculele cu energie nouă, aproximativ 40% prezintă semne de slăbire după doar 30.000 până la 50.000 de kilometri de condus, rezultând în costuri de compensare post-vânzare pentru producătorii de automobile.

Electric Vehicle TerminalElectric Vehicle TerminalElectric Vehicle Terminal

Definiția produsului

Terminalele sunt componente metalice de precizie concepute pentru a stabili conexiuni electrice între fire sau între fire și componente electronice. Acestea sunt conectate la fire prin sertizare sau sudură și apoi introduse în corespunzătoare carcase de conector pentru a asigura conexiuni electrice și mecanice fiabile.

Clasificarea produselor

După scenariul de aplicare:

● Terminale cablaje auto: utilizate în sistemele cablajului vehiculelor, inclusiv compartimentul motorului, șasiu, corp și cablaje de înaltă tensiune a bateriei de alimentare — necesitând performanță în condiții grele, cum ar fi un larg interval de temperatură (-40°C până la +125°C), vibrații puternice și rezistență la coroziune chimică.

● Terminale noi de energie „trei electrice”: concepute special pentru aplicații de înaltă tensiune și curent ridicat care implică baterii, unități de antrenare electrice (motoare) și unități de control electronice (invertoare); cerințele includ scăzute rezistență la contact, capacitate mare de purtare a curentului și rezistență excelentă la vibrații.

● Terminale pentru echipamente de control industrial: utilizate în echipamente de automatizare industrială, dulapuri de control PLC, servo drive-uri etc., punând accent pe cicluri mari de împerechere și transmisie stabilă a semnalului.

● Terminale pentru echipamente de comunicație: utilizate în stații de bază 5G, module optice, servere etc., care necesită semnal scăzut pierderi și diafonie scăzută în timpul transmisiei de înaltă frecvență.

● Terminale electronice de consum: utilizate în telefoane mobile, laptopuri, dispozitive purtabile etc., punând accent pe miniaturizare și integrare de înaltă densitate.

După forma structurală:

● Pin Terminal
● Terminal priză
● Terminal lamă
● Terminal de inel
● Terminal de furcă
● Terminal de tub
● Terminal de sertizare

Selectarea materialului și caracteristicile procesului

Soluție materială Grad material Avantajele de bază Aplicații tipice
Bronz fosforic C5191 / C5210 Elasticitate bună, conductivitate electrică moderată, rentabil Borne de semnal, borne de cablaj de joasă tensiune
Alamă C3604 / C2680 Prelucrabilitate excelentă, cost redus Borne generale de joasă tensiune, terminale pentru electronice de consum
Cupru pur C1100 / TU1 Cea mai mare conductivitate electrică (≥99,9% IACS) Borne de înaltă tensiune, borne de înaltă tensiune de energie nouă
Cupru telur C14500 Conductivitate ridicată și proprietăți de tăiere liberă, echilibrând conductibilitatea și eficiența procesării Terminale turnate de înaltă precizie
Cupru beriliu C17200 Elasticitate remarcabilă, durată de viață la oboseală extrem de lungă Terminale de împerechere de înaltă fiabilitate, terminale de contact cu arc conector

Opțiuni de tratare a suprafeței:

● Placare cu tablă: Cel mai rentabil; potrivit pentru aplicații standard de joasă tensiune; oferă o bună lipire.

● Placare cu nichel: rezistență ridicată la coroziune; potrivit pentru medii dure.

● Placare cu argint: rezistență la contact ultra-scăzută; potrivit pentru aplicații de înaltă tensiune, curenți mari în energie nouă vehicule.

● Placare cu aur (Flash Gold / Hard Gold): Rezistent la oxidare cu rezistență de contact extrem de scăzută și stabilă; potrivit pentru transmisia de semnal de înaltă fiabilitate.

Procese de bază:

● Ștanțare de mare viteză de precizie: utilizează matrițe progresive de înaltă precizie pentru ștanțare continuă cu precizie de până la ±0,02 mm, asigurând consistența structurală și stabilitatea lotului.

● Strunjire de precizie CNC: Utilizează strunguri CNC de tip elvețian sau turelă pentru terminale neregulate și de înaltă precizie pentru a îndeplini cerințe specifice de proiectare.

● Sertizare automată: Echipat cu mașini de sertizare complet automatizate, cu curbe de monitorizare a forței pentru a asigura calitate de sertizare cuantificabilă și urmăribilă pentru fiecare terminal.

● Placare automată: Suportă atât placarea continuă (bobină la bobină), cât și placarea cu rack, cu acoperire controlabilă și uniformă grosimea.

Capabilități tehnice și parametri cheie:

● Capacitate de purtare a curentului: variază de la 0,5A la peste 300A (în funcție de specificații și materiale), acoperind aplicații de la transmisia semnalului la sistemele de înaltă tensiune și curent ridicat.

● Rezistență de contact: ≤20mΩ (poate ajunge la ≤5mΩ cu placare cu argint sau aur).

● Forța de împerechere/deconectare: Personalizată pe baza designului conectorului pentru a asigura o inserare lină și o blocare fiabilă.

● Interval de temperatură de funcționare: -40°C până la +125°C (auto standard); modele cu temperaturi ridicate disponibile până la +150°C.

● Rezistența la vibrații: Îndeplinește standardele de vibrații ale automobilelor, cum ar fi LV 112 și USCAR.

● Forța de extragere a sertării: Îndeplinește cerințele USCAR-21 bazate pe calibrul firului și specificațiile terminalelor.

● Precizie de ștanțare: ±0,02 mm.

● Controlul grosimii placarii: Precizie de ±0,5μm.

● Conformitatea produsului: Respectă reglementările de mediu RoHS 2.0 și REACH.

De ce să aveți încredere în terminalele noastre?

Deținem certificări duble ISO 9001 și IATF 16949 și deținem capacități complete de management al calității necesare pentru a deservi furnizorii globali de nivel 1 și OEM. Credem cu tărie că pentru componente hardware de precizie precum EV terminale, calitatea nu este doar inspectată în produs, ci este integrată prin proiectare și producție.

Implementarea completă a celor cinci instrumente de bază IATF 16949:

• APQP (Planificare avansată a calității produsului): Implicarea începe în fazele incipiente ale dezvoltării proiectului terminal; colaborăm cu clienții la revizuirea designului, dezvoltarea proceselor și planificarea validării pentru a asigura fiabilitatea cerințele pentru aplicațiile auto sunt îndeplinite din sursa de proiectare.

• PPAP (Proces de aprobare a părților de producție): acceptă transmiterea documentației PPAP la nivel complet, care acoperă proiectarea înregistrări, diagrame de flux de proces, DFMEA/PFMEA, planuri de control, rapoarte MSA, rapoarte dimensionale, certificate de materiale, studiile inițiale ale capacității procesului etc.

• FMEA (Failure Mode and Effects Analysis): Implementarea sistematică a DFMEA și PFMEA în timpul dezvoltării produsului; prevenirea proactivă – atât la nivel de proiectare, cât și la nivel de proces – abordează modurile de defecțiuni comune, cum ar fi contactul crescut rezistență, degradarea forțelor de împerechere/dezîmperechere și slăbire din cauza vibrațiilor.

• SPC (control statistic al procesului): implementat pentru procesele cheie (ștanțare, placare, sertizare) pentru a asigura Cpk ≥ 1,33; echipamentul se oprește automat și declanșează o alarmă dacă forța de sertizare depășește limitele de control.

• MSA (Measurement System Analysis): Se efectuează în mod regulat pentru a asigura acuratețea și fiabilitatea datelor de inspecție.

Capacitati de inspectie:

• Proiectoare optice și CMM-uri (Mașini de măsurat coordonate) – Inspecție de precizie dimensională

• Testere de rezistență la contact – Teste de performanță electrică

• Testare forţei arcului – Testarea forţei de împerechere/desîmperechere

• Testoare de duritate – Verificarea durității materialelor

• Testere de grosime a stratului de acoperire – Verificarea grosimii de placare

• Camere de pulverizare cu sare – Testarea rezistenței la coroziune

• Echipament de analiză micro-secțiuni – Analiza secțiunii transversale de calitate a sertării (porozitate < 10%)

• Mașini de sortare complet automate – inspecție 100% a produselor finite înainte de expediere

Trasabilitate:

Înregistrările cuprinzătoare de producție și inspecție sunt stabilite pentru fiecare lot de terminale pentru vehicule electrice, asigurând trasabilitatea completă de la aportul de materii prime până la livrarea produsului finit și întâlnirea cu sectorul auto cerințele stricte ale industriei pentru transparența lanțului de aprovizionare.

Parteneri auto și experiență în industrie:

Avem o expertiză profundă în fabricarea de precizie a terminalelor; terminalele noastre pentru vehicule electrice sunt utilizate pe scară largă în sectoare precum vehiculele cu energie nouă, echipamentele industriale de control și dispozitivele de comunicație. În casnic piața de vehicule cu energie nouă, am stabilit parteneriate stabile și pe termen lung cu mai mulți producători auto, iar produsele noastre sunt utilizate în modelele produse în serie ale mărcilor de top de vehicule cu energie nouă. Înțelegem profund cerințele pe care producătorii de automobile le pun furnizorilor de terminale: dincolo de calitatea superioară a produsului, ei solicită rapid receptivitate tehnică și asigurare fiabilă a livrării.

Servicii personalizate și modele de parteneriat

Oferim servicii personalizate end-to-end, de la revizuirea designului până la livrarea în producție în masă:

● Asistență pentru proiectare: clienții furnizează desene sau specificații funcționale (de exemplu, capacitatea de curent, contact rezistență, forță de împerechere, rating de temperatură). Echipa noastră de ingineri finalizează un DFM (Design for Manufacturability) evaluare în termen de 48 de ore, acoperind optimizarea structurală terminală, selecția materialelor, recomandări de placare, și analiza procesului de sertizare.

● Prototipare rapidă: timpii de livrare sunt de 3–5 zile lucrătoare pentru proiecte simple și 5–7 zile lucrătoare pentru cele complexe; validarea loturilor mici este acceptată.

● Livrare în producție în masă: opțiunile includ bobină și bandă (compatibilă cu liniile de sertizare automate), vrac și tub ambalare pentru a se potrivi diferitelor metode de asamblare ale clientului.

● Modele de livrare: acceptăm livrarea VMI (Vendor Managed Inventory) și JIT (just-in-time) pentru a se alinia cu clientul cerințele de producție lean.

● Cantitatea minimă de comandă (MOQ): termeni flexibili disponibili, care acceptă totul, de la validarea prototipului până la producție de masă în volum mare.

FAQ

Î1: Care este diferența dintre un terminal pentru vehicule electrice și un terminal industrial standard?

A1: Terminalele EV sunt proiectate special pentru aplicații auto cu cerințe care depășesc cu mult cele industriale standardele. Diferențele cheie includ: interval mai larg de temperatură de funcționare (de la -40°C la +125°C față de cel industrial -25°C la +85°C), rezistență mai strictă la vibrații (îndeplinește standardele LV 112 / USCAR), capacitate de purtare a curentului mai mare (până la 300A+ pentru sisteme de înaltă tensiune) și producție certificată obligatorie IATF 16949 cu documentație completă PPAP și trasabilitatea lotului.

Î2: Cum preveniți slăbirea terminalului sub vibrația vehiculului?

A2: Abordăm slăbirea indusă de vibrații prin trei măsuri: (1) selecția materialului - cupru beriliu (C17200) sau bronz fosfor (C5191) pentru forța de contact elastică susținută; (2) proiectare structurală — geometrie optimizată a terminalelor asigură o forță de împerechere stabilă; (3) controlul procesului - SPC cu Cpk ≥ 1,33 pe dimensiuni critice și testarea forței per lot. Toate modelele sunt validate conform standardelor de vibrații LV 112 și USCAR.

Î3: Care este capacitatea tipică de purtare a curentului pentru terminalele dumneavoastră EV de înaltă tensiune?

A3: Terminalele noastre de înaltă tensiune acceptă valori nominale de curent de la 0,5 A până la peste 300 A, în funcție de selecția materialului (cupru pur C1100 pentru conductivitate maximă), aria secțiunii transversale și tipul de placare (placare cu argint recomandată pentru aplicații cu curent ridicat). Oferim recomandări specifice privind puterea în funcție de calibrul și funcționarea firului dumneavoastră cerințele de temperatură.

Î4: Ce măsuri de control al calității de sertizare implementați?

A4: Folosim mașini de sertizare complet automatizate cu curbe de monitorizare a forței în timp real. Fiecare sertizare este înregistrată cu date de profil de forță; dacă forța de sertizare depășește limitele de control, mașina se oprește automat și declanșează un alarma. De asemenea, efectuăm analize de micro-secțiuni pe fiecare lot (porozitate < 10%) și verificăm forța de smulgere per Cerințe USCAR-21 pentru a asigura integritatea sertării.

Î5: Ce opțiuni de placare sunt disponibile pentru rezistența la coroziune și cum aleg?

A5: Oferim placare cu tablă, nichel, argint și aur. Ghid de selecție: placare cu cositor – rentabil pentru standard aplicații de joasă tensiune; placare cu nichel — rezistență ridicată la coroziune pentru medii dure; placare cu argint - rezistență de contact ultra-scăzută (≤5mΩ) pentru aplicații de energie nouă de înaltă tensiune/curenți mari; placare cu aur - rezistent la oxidare cu rezistență de contact stabilă pentru transmisie de semnal de înaltă fiabilitate. Toata grosimea placarii este controlat cu o precizie de ± 0,5 μm.

Î6: Tehnologia Qiyiguo acceptă transmiterea PPAP de nivel 3 pentru proiectele auto?

A6: Da. Deținem certificarea IATF 16949 și acceptăm transmiterea completă PPAP Nivel 3, inclusiv înregistrările de proiectare, proces organigrame, DFMEA/PFMEA, planuri de control, studii MSA, rapoarte dimensionale, certificate de materiale, proces initial studii de capacitate (Cpk ≥ 1,33) și rapoarte de aprobare a aspectului. Avem o vastă experiență în transmiterea PPAP pachete către producătorii autohtoni de vehicule cu energie nouă.

Trimite o anchetă
Informatii de contact
  • Abordare

    Parcul științific și tehnologic Fumin, subdistrictul Songgang, districtul Bao'an, orașul Shenzhen, provincia Guangdong, China

  • E-mail

    kiwi@qiyg.net

Dacă aveți cerințe de personalizare sau planuri de achiziții în vrac pentru componente de ecranare EMI, piese metalice de precizie și produse pogo pin, vă rugăm să trimiteți întrebarea aici. Echipa noastră profesionistă de inginerie și vânzări va oferi evaluare DFM, proiectare de soluții personalizate și cotație exclusivă în 48 de ore, susținând cooperarea pe termen lung OEM și ODM.
X
Folosim cookie-uri pentru a vă oferi o experiență de navigare mai bună, pentru a analiza traficul site-ului și pentru a personaliza conținutul. Prin utilizarea acestui site, sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor. Politica de confidențialitate
RespingeAccepta