Produse

Produse

Arc conductor EMI
  • Arc conductor EMIArc conductor EMI
  • Arc conductor EMIArc conductor EMI
  • Arc conductor EMIArc conductor EMI
  • Arc conductor EMIArc conductor EMI

Arc conductor EMI

Qiyiguo Technology este un producător specializat de componente metalice elastice cu arcuri conductoare EMI produse prin ștanțare de precizie sau prelucrare CNC. Aceste arcuri generează forță de contact stabilă prin deformare elastică, stabilind conexiuni electrice fiabile, cu impedanță scăzută, între componente, cum ar fi cavitățile de ecranare și planurile de masă ale PCB, carcase metalice și șasiu, sau conectori și suprafețe de împământare, asigurând astfel integritatea și continuitatea sistemului de ecranare EMI.

În dispozitivele electronice moderne, principiul de bază al designului de ecranare EMI este crearea unei cuști Faraday complete: componente cum ar fi cutii de ecranare, garnituri conductoare și arcuri de împământare lucrează în comun pentru a conține interferențe electromagnetice în interiorul cavității sau devierea acesteia către planul de masă.

Cu toate acestea, ingineria practică prezintă adesea provocări, cum ar fi goluri de asamblare, acumulare de toleranță și suprafață. nereguli la interfețe, fie dintre cavitățile de ecranare și planurile de masă ale PCB, carcase metalice și șasiu, sau carcase de conector și puncte de masă. Eșecul de a acoperi în mod fiabil aceste goluri compromite în mod semnificativ ecranarea eficacitate și poate duce chiar la „scurgeri de ecranare”.

Arcurile conductoare EMI utilizează deformarea elastică pentru a stabili o cale conductivă stabilă, cu impedanță scăzută între metal suprafețe care necesită conexiune electrică, asigurând integritatea și continuitatea sistemului de ecranare. Comparativ cu spumă conductivă tradițională sau cauciuc conductiv, arcurile conductoare EMI oferă avantaje precum controlabile forță de contact, durabilitate superioară, rezistență excelentă la temperaturi ridicate și adecvare pentru asamblare automată; în consecință, acestea sunt din ce în ce mai adoptate în sectoare precum electronica auto, echipamentele de comunicații 5G, și sisteme de control industrial de ultimă generație.

EMI Conductive SpringEMI Conductive SpringEMI Conductive Spring

Scenarii tipice de aplicare

● Electronică Auto: împământare carcasă ECU la PCB, împământare cavității de ecranare a controlerului de domeniu, la bord Împământare ecranare EMI încărcător (OBC), împământare modul senzor ADAS

● Echipamente de comunicare 5G: Împământarea ecranului modulului RF al stației de bază, împământarea cavității AAU (Active Antenna Unit), modul optic EMI ecranare împământare

● Control industrial și echipamente medicale: Împământare placa de bază industrială la șasiu metalic, imagistică medicală legare la pământ a ecranului modulului de semnal al echipamentului, izolație internă EMI pentru instrumente de precizie

● Electronice de larg consum: Legare la pământ placa de bază a laptopului la capacul metalic C, împământare ecran tabletă, EMI de înaltă calitate a routerului împământare de ecranare

Selectarea materialului și caracteristicile procesului

Soluție materială Grad material Avantajele de bază Aplicații tipice
Cupru beriliu C17200 / C17300 Elasticitate excelentă, conductivitate electrică ridicată, rezistență lungă la oboseală (>100.000 compresie cicluri) ECU pentru automobile, stații de bază 5G, control industrial de vârf
Bronz fosforic C5191 / C5210 Elasticitate bună, cost moderat, prelucrabilitate excelentă Echipamente industriale de control, dispozitive de comunicații, electronice de larg consum
Nichel Argint C7521 / C7701 Rezistență bună la coroziune, aspect frumos alb-argintiu Echipamente medicale, produse electronice de larg consum
Oţel inoxidabil SUS301 / SUS304 Rezistență ridicată, rezistență la temperatură ridicată, rezistență la coroziune Medii cu temperaturi ridicate, echipamente de exterior
Contact aliaj argint-nichel AgNi10 / AgNi15 Rezistență de contact ultra-scăzută (≤5mΩ), anti-eroziune cu arc Aplicații auto și militare care necesită fiabilitate ridicată

Caracteristicile procesului

● Ștanțare de precizie: arcurile conductoare EMI sunt fabricate folosind ștanțare progresivă de înaltă precizie pentru a asigura consistența structurală și stabilitatea lotului; Precizia de ștanțare ajunge la ± 0,02 mm

● Prelucrare CNC de precizie: frezarea/strunjirea CNC este utilizată pentru structuri complexe, neregulate cu arc pentru a îndeplini anumite caracteristici cerințele de proiectare

● Tratamentul suprafeței: acceptă diferite finisaje, cum ar fi placarea cu aur (Flash Gold/Hard Gold), placarea cu argint, nichel placare și placare cu cositor – selectate în funcție de cerințele de rezistență la contact și de condițiile de mediu

● Tratament termic: Materialele din cupru beriliu sunt supuse unor tratamente de soluție și îmbătrânire pentru a obține o duritate și o duritate optimă. elasticitate

Capabilități tehnice și parametri cheie

● Rezistență de contact: ≤20mΩ (≤5mΩ realizabil cu placare cu aur/argint)

● Interval de forță de contact: 0,3N – 5N (personalizat pe baza structurii arcului și a cursei)

● Interval de deplasare: 0,3 mm – 5,0 mm

● Grosimea materialului: 0,1 mm – 0,5 mm

● Precizie de ștanțare: ±0,02 mm

● Durată de viață la oboseală: ≥50.000 de cicluri de compresie (≥100.000 de cicluri pentru cuprul de beriliu)

● Interval de temperatură de funcționare: -40°C ~ +125°C (până la +300°C pentru oțel inoxidabil)

● Contribuția la eficacitatea ecranului: atunci când este utilizat cu un capac de ecranare, eficacitatea ecranării la nivel de sistem poate ajunge la 60 dB–100 dB (în funcție de frecvență și designul sistemului).

● Metode de lipire: acceptă lipirea prin reflow SMT, lipirea prin val și lipirea manuală.

Suport pentru controlul calității și certificare

Qiyiguo Technology deține atât certificări ISO 9001, cât și IATF 16949 și deține un management complet al calității capabilități de a servi clienții globali de nivel 1 și OEM.

● APQP/PPAP: acceptă transmiterea documentației PPAP la nivel complet, care acoperă înregistrările de proiectare, diagramele fluxului de proces, DFMEA/PFMEA, planuri de control, rapoarte de studiu MSA, rapoarte dimensionale, certificate de materiale, proces initial studii de capacitate etc.

● SPC: implementează controlul statistic al proceselor pentru procesele critice (ștanțare, tratament termic, placare) pentru a asigura Cpk ≥ 1,33.

● FMEA: implementează sistematic DFMEA și PFMEA în timpul fazei de dezvoltare a produsului pentru a preveni potențialele defecțiuni la sursa de proiectare.

● Capacități de inspecție: Echipat cu echipamente de inspecție de precizie, cum ar fi proiectoare optice, CMM-uri, teste de rezistență, teste de forță de arc, teste de duritate, camere de pulverizare cu sare etc.

● Conformitatea produsului: acceptă conformitatea RoHS și REACH; certificările materialelor și rapoartele de testare de la terți sunt disponibile.

● Trasabilitate: înregistrările complete de producție și inspecție sunt stabilite pentru fiecare lot de arcuri conductoare EMI, asigurarea trasabilitatii complete de la materii prime pana la produsele finite.

Servicii de personalizare și modele de cooperare

Oferim servicii de personalizare end-to-end, de la revizuirea designului până la livrarea în producție în masă:

● Suport pentru proiectare: Clienții pot furniza desene sau cerințe funcționale (forță de contact, călătorie, contact rezistență etc.); echipa noastră de ingineri finalizează evaluările DFM în 48 de ore, acoperind structura arcului optimizare, sfaturi de selectare a materialelor, recomandari de tratare a suprafetelor, analiza tolerantei de montaj etc.

● Prototiparea rapidă: timpii de livrare pentru prototipuri sunt de 3–5 zile lucrătoare pentru structuri simple și 5–7 zile lucrătoare pentru structuri complexe; acceptă validarea loturilor mici.

● Livrare în producție în masă: acceptă diverse opțiuni de ambalare - bandă și bobină (compatibil cu liniile automate SMT), ambalare în vrac și tuburi - pentru a satisface diverse cerințe de asamblare ale clienților.

● Modele de livrare: acceptă livrarea VMI (Vendor Managed Inventory) și JIT (just-in-time) pentru a se alinia cu clientul nevoile de lean manufacturing.

● Cantitatea minima de comanda (MOQ): Negociere flexibila; acceptă o tranziție lină de la validarea prototipului la producție de masă în volum mare.

FAQ

Î1: Care este diferența dintre arcurile conductoare EMI și spuma conductivă tradițională?

A1: Arcurile conductoare EMI oferă o rezistență mai mare la temperatură (de la -40°C la +125°C față de intervalul limitat al spumei), mai lungă viata la oboseala (≥50.000 de cicluri) si nici un colaps indus de imbatranire. Ei mențin forța de contact stabilă în timp, în timp ce spuma tinde să-și piardă elasticitatea și să se degradeze sub compresie sau ciclu termic.

Î2: Cum aleg materialul potrivit?

R2: Selecția depinde de mediul dvs. de operare. Cuprul de beriliu (C17200) oferă cea mai bună elasticitate și oboseală durata de viață pentru aplicații auto/5G. Bronzul fosfor (C5191) echilibrează performanța și costul pentru uz industrial. Oțelul inoxidabil (SUS301) este recomandat pentru medii cu temperaturi ridicate de până la +300°C. Echipa noastră de ingineri oferă consultanță gratuită a materialelor pe baza cerințelor dumneavoastră specifice.

Î3: Care este timpul obișnuit de livrare pentru prototipuri personalizate?

A3: Pentru desenele furnizate de client, evaluarea noastră DFM este finalizată în 48 de ore. Timpul de livrare pentru prototip este de 3-5 zile lucrătoare pentru structuri simple și 5–7 zile lucrătoare pentru proiecte complexe. Sunt, de asemenea, mostre de validare pentru loturi mici sprijinit.

Î4: Poate fi utilizat în asamblarea automată SMT?

A4: Da. Suportăm ambalaje cu bandă și bobină compatibile cu mașinile de mare viteză de preluare și plasare. Precizia noastră ștanțarea (toleranță ± 0,02 mm) și designul stabil al bazei plate previn probleme comune, cum ar fi alinierea greșită a componentelor sau „zburând” în timpul lipirii prin reflow.

Î5: Care este intervalul de rezistență de contact pentru arcurile conductoare EMI Qiyiguo?

A5: Rezistența standard de contact este ≤20mΩ. Cu placarea cu aur sau argint, aceasta poate fi redusă la ≤5mΩ pentru frecvență înaltă sau aplicații de precizie. Toate valorile sunt verificate folosind testele noastre interne de rezistență la contact.

Î6: Qiyiguo acceptă documentația PPAP pentru proiectele de automobile?

A6: Da. Deținem certificarea IATF 16949 și sprijinim transmiterea PPAP la nivel complet, inclusiv înregistrările de proiectare, proces organigrame, DFMEA/PFMEA, planuri de control, studii MSA, rapoarte dimensionale, certificate de materiale și inițiale studii de capacitate de proces (Cpk ≥ 1,33).

Trimite o anchetă
Informatii de contact
  • Abordare

    Parcul științific și tehnologic Fumin, subdistrictul Songgang, districtul Bao'an, orașul Shenzhen, provincia Guangdong, China

  • E-mail

    kiwi@qiyg.net

Dacă aveți cerințe de personalizare sau planuri de achiziții în vrac pentru componente de ecranare EMI, piese metalice de precizie și produse pogo pin, vă rugăm să trimiteți întrebarea aici. Echipa noastră profesionistă de inginerie și vânzări va oferi evaluare DFM, proiectare de soluții personalizate și cotație exclusivă în 48 de ore, susținând cooperarea pe termen lung OEM și ODM.
X
Folosim cookie-uri pentru a vă oferi o experiență de navigare mai bună, pentru a analiza traficul site-ului și pentru a personaliza conținutul. Prin utilizarea acestui site, sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor. Politica de confidențialitate
RespingeAccepta